Klimat, kris och krig - hur hänger det ihop?
12 september från 11-24 är det festival med massor av musik och debatt, inte långt från Köpenhamn centrum.
För mer information, med karta och hela programmet:
http://www.fredsfestival.dk
Klimat, kris och krig - hur hänger det ihop?
12 september från 11-24 är det festival med massor av musik och debatt, inte långt från Köpenhamn centrum.
För mer information, med karta och hela programmet:
http://www.fredsfestival.dk
Söndagen den 13 september kl. 14.00 ses vi utanför Universitetsbiblioteket.
Kom dit, träffa andra klimatintresserade och diskutera hur du vill att hösten ska se ut. Vi kommer att börja med ett öppet möte där alla är välkomna att diskutera och sen efteråt ta ett kort konstituerande årsmöte för föreningen. Alla är välkomna att stanna kvar på detta möte men endast medlemmar har rösträtt.
Måndag 21 september kl 12:18 kommer alarmklockor att ljuda i unison på offentliga platser världen över. Det handlar om en s.k. "flashmob", som samordnas av Avaaz.org. Även i Uppsala tänkte vi iscensätta denna händelse, mer om vilken kan läsas på Avaaz hemsida. I Uppsala har vi tänkt att den som är i Uppsala på dagen kan komma till järnvägsstationen. Anmäl gärna deltagande här.
Ett dialogseminarium tillsammans med medlemmar i Klimataktions informatörsnätverk. Seminariet byggare vidare på dialogseminariet i juni 2009 under samma rubrik. Nya och tidigare deltagare är lika välkomna.
Plats: ABF-Huset, Sveavägen 41.
Framtidsbilder från det fossilfria samhället
Studiecirkel i samarbete mellan ABF och Klimataktion.
Hela världen står inför en enorm förändring av synen på framtiden.
Klimatkrisen och hotande resursbrist kräver snabba förändringar.
Den 26-27 september arrangeras Klimatforum i Uppsala på Drabanten (Bangårdsgatan 13).
Program:
Lördag
11:00 Forumet startar
Söndag den 27/9 kl 11:00 håller Klimataktion Uppsala årsmöte på Café Mumrik (Kungsgatan 61). Som medlem hoppas vi verkligen att du kommer. Vi kommer att summera året som gått, göra planer för framtiden, samt välja en ny styrelse.
Måndag 21 september sammanträder kommunfullmäktige i Uppsala och kommer bl.a. hålla en debatt om det förslag på alternativ markanvändning på Ärna flygfält som framtagits av naturskyddsföreningens Per Hultén. Kl 16:30 i Uppsala Konsert och Kongress, Sal B.
Hösten 2009 kan komma att gå till historien. Medan klimatförändringarna accelererar och redan har blivit en smärtsam realitet i många delar av världen, tar Sverige snart över som ordförande för EU. I december håller Fredrik Reinfeldt i klubban när världens länder möts i Köpenhamn för att försöka nå en överenskommelse om hur utsläppen ska kunna minskas.
På ABF-huset i Stockholm skapas den 3 oktober en ny mötesplats för forskare, politiker, aktivister och allmänhet engagerade i klimatfrågan. Ett trettiotal organisationer arrangerar Klimatforum 2009. Under närmare 30 arrangemang kommer lösningar att presenteras och klimatpolitiken att granskas. Allt från hållbara städer till ekonomisk tillväxt blir föremål för debatt.
Den 6 oktober håller vi höstens andra medlemsmöte i Stockholm, på ABF-huset Sveavägen. Temat är ännu ej spikat. Kom gärna med förslag!
Plats: Onsdag 7 oktober kl 18.00, Pilgatan 1A, Husaren, Sociologen.
Rörelsen har bara funnits i tre år, men redan nått tusentals städer och byar världen över.
Transition Towns går ut på att ställa om för att klara den gemensamma utmaningen från klimatförändringarna och oljetoppen.
Naresh Giangrande är en av grundarna till Transition Totnes, den första omställningsrörelsen i Storbritannien. Omställning till ett mer lokalt självgående samhälle är ett svar på vår tids två stora utmaningar: klimatförändringarna och oljetoppen.
Gästpredikan av Tomas Walch vid Seglora smedjas tankemässa i Sofia kyrka.
Efter mässan fortsätter vi med ett gemensamt samtal på temat.
Inför COP15 i Köpenhamn i december
Datum: Torsdag 8 oktober
Plats: Kvarnby folkhögskola, Industrigatan 4, Malmö
Tid: 19.00
Medverkande:
Andreas Malm, “12-december-initiativet” och
Plats: Pilgatan 1A, Husaren, Sociologen.
Plats: Kulturhuset i Stockholm
Plats: Ekoteket (Kulturhuset)
Klockan 11-12: CRASH COURSE: SNABBKURS I KLIMATFRÅGAN. Följ med på en guidad tur genom klimatdjungeln - hur funkar det, varför har klimatförändringarna uppstått, och hur påverkas människor och länder av klimathotet?
Mikael Malmaeus, talesperson för Klimataktion.
Plats: Kulturhuset i Stockholm
Aktiviteter och en global manifestation för att rädda klimatet 24 okt
Kulturhuset, Ekoteket kl 11 – 16 – Global aktionsdag för klimatet
Den 24 oktober planeras händelser världen över. Vi behöver lyfta klimatfrågan inför köpenhamnsmötet.
Det är hög tid att planera något på din ort!
För mer information och möjlighet att registrera evenemang:
http://www.350.org/oct24
Du behövs!
Global day of climate action den 24/10
Detta är en historisk tid och tillsammans måste vi alla visa vårt stöd för
att makthavarna tar krafttag mot ett skenande klimat.
Det är nu det gäller: vi närmar oss en kritisk punkt – men vi kan
fortfarande hejda en global katastrof!
Den 24:e oktober sker det aktioner över hela världen för att rikta
Tid: 24 oktober
Aktiviteter och en global manifestation för att rädda klimatet 24 okt
Kulturhuset, Ekoteket kl 11 – 16 – Global aktionsdag för klimatet
Samling: Domkyrkan kl 11.
Den 24 oktober är en mängd klimataktiviteter planerade världen över, i över 170 länder!
Läs mer på: http://www.350.org/
I Uppsala är två olika evenemang planerade. Det ena är en 37 kilometers cykeltur - en kilometer för varje ppm som måste bort ur atmosfären. Mer om denna aktivitet hittar du här: http://www.350.org/node/8420
Den andra går ut på att bege sig till Gränby centrum för att samla in klimatlöften och klimatkramar från förbipasserande.
Samlingen till de båda evenemangen kommer vara på samma ställe: klockan 11:00 vid domkyrkan. Sedan beger vi oss av tillsammans, men vi som tänker samla in klimatlöften och kramar stannar i Gränby. Om du inte har möjlighet att cykla eller inte kan komma till samlingen kl 11, går det förstås bra att komma direkt till Gränby. Vi siktar på att sätta igång där kl 12:00 och hålla på till c:a kl 13:00.
Hoppas att så många som möjligt kan och vill vara med i morgon, trots den sena informationen. Ta gärna med kamera eller filmkamera!
Nästa möte med KlimatSverige är tisdag den 27 oktober, kl 18:00 på Studiefrämjandet i Malmö. Alla välkomna!
Läs mer om Klimatsverige på Klimatsverige.se.
40 dagar kvar till Köpenhamn och de politiska ledarna vågar inte visa vägen.
Danvid Jonstad, författare presenterar sin nya bok Vår beskärda del. Kom och diskutera lösningar på vår tids stora ödesfråga.
ABF-huset, Södermalmsrummet, Sveavägen 41, Stockholm
Arrangörer: Klimataktions informatörer och ABF Stockholm
Torsdag 29 oktober kl. 11.00 blir det gatuteater, banderoll och flygblad med anledning av att höga företrädare för region Västra Götaland, kommuner, näringsliv, organisationer och akademi, samlas för att enas om några fina ord om sitt klimatarbete.
Medlemsmötet 3 nov kl 18.00 på ABF, Sveavägen 41, lokal Aspö/Blidö
Aktionen är på Gustav Adolfs torg, nära ingången för kommunfullmäktigeledamöterna, vars möte börjar kl. 16.00. Aktionen är ett samarbete med Klimax och MJV genom Nätverket mot Marieholmstunneln.
Plats: Norra Latin, Stockholm
Kom med i en värmande manifestation för ett klimatsäkert och rättvist avtal i Köpenhamn.
Interaktiv Dans för klimatet, konstverkstad, med mera.
Värmande fika
På Scen: Latinbandet "La Populär" m fl
Plats: Medborgarplatsen, Söder, Stockholm
Arrangörer: Klimatnätverket Tcktcktck
Hållbara energi- och transportsystem – en forskningsöversikt
med Lars J Nilsson, LTH
Kom och lär dig mer!
Nyheter
Bloggar
Kalendarium
COP-15 liveblog
Om du vill prenumerera på nyheter i lokalgrupper eller nätverk, gå in på gruppens avdelning så hittar du en RSS-ikon längst ner på sidan.