Prylsamhällets verkliga kostnader spårade

Läst

Ständigt nya prylar med allt kortare livslängd är den nuvarande ekonomins essens. Efter ett år är mobiltelefonen omodern, gympadojor och t-shirts har ännu kortare omloppstider. En ny bok
skriver intressant om det verkliga priset för detta.

De dolda miljö- och klimatkostnaderna för vårt tids konsumtionsmönster i den rika världen avslöjas i den uppmärksammade boken The Shadows of Consumption av Peter Dauvergne. Han är professor i global miljöpolitik vid University of British Columbia, Kanada.
Dauvergne spårar miljökonsekvenserna av fem varor bl a bilar, kylskåp och biff och visar pedagogiskt och fängslande hur de hamnar i avlägsna ekosystem och samhällen utan möjlighet att stoppa dem. Han beskriver varför miljöproblemen är så svårhanterliga, trots ett växande intresse för frågorna.

Läs mer:
http://mitpress.mit.edu/catalog/item/default.asp?ttype=2&tid=11557

Prenumerera på nyheter Nyheter
Prenumerera på blogginlägg Bloggar
Prenumerera på kalendariet Kalendarium
Prenumerera på COP-15 liveblog COP-15 liveblog

Om du vill prenumerera på nyheter i lokalgrupper eller nätverk, gå in på gruppens avdelning så hittar du en RSS-ikon längst ner på sidan.