The Final Countdown

Tid: 5 december, kl 11:30 - 12:30

Linköpings kyrkklockor ringer och hundra körsångare sjunger inför klimatmötet i Köpenhamn

Manifestation på Gyllentorget, Linköping, 5 dec kl. 11:30 med temat EFTERTANKE - Vad gör vi med jorden vi lever på?

Den 7/11 hade Klimataktion Östergötland
klimatlördag på Gyllentorget i Linköping tillsammans med
Naturskyddsföreningen, Beamways spårtaxi, Svensk Biogas AB och
Östgötatrafiken. Linköpings biogasbussar är november månads
klimatkompisar:

http://www.youtube.com/watch?v=Xb2YCB7JDq8

Tid: 5 september, kl 11:55 - 15:00

Plats: Medborgarplatsen 

Vi drar igång kampanjen igen i Stockholm med Klimatlördag kl. fem i tolv vid vårt tält på Medis.

Rykande aktuelle David Jonstad, som nyss kommit ut med sin bok Vår beskärda del, kommer att berätta om boken och om sitt förslag på lösning på klimatkrisen: Koldioxidransonering.  

Tid: 5 juni, kl 16:00

I Göteborg kommer cyklister, dansare, spännande eldrivna fordon, sambamusiker, fotgängare och medlemmar från flera av de största miljöorganisationerna att tillsammans ta sig fram genom stadens gator i ett färgsprakande och festligt karnevalståg för klimatet.

Tid: 5 juni, kl 17:00 - 19:00

Viktigt - roligt - möjligt! Klimatet i våra händer

Välkomna på demonstration och möte som i positiv anda ska visa på vad vi kan och vad vi vill: Ett skarpt klimatavtal i Köpenhamn och en konkret omställning här hemma.

Lösningarna finns, nu stoppar vi klimatförändringarna!

Tid: 2 maj, kl 14:00 - 15:00

Affisch
Plats: Stora torget i Uppsala.

EU:s mål är att utsläppen av växthusgaser ska minska med minst 20 procent, och 20 procent av all energi som används ska vara förnybar till år 2020. Hittills har EU varit en pådrivande kraft i de internationella klimat-förhandlingarna.

Samtidigt går mer än hälften av EU:s stöd till trafikinvesteringar i de nya medlemsländerna i Öst- och centraleuropa till motorvägar och annan biltrafik. Två tredjedelar av EU:s forskningspengar kring energi går till fossila bränslen och kärnkraft.

Är EU bra eller dåligt för klimatet? Och vad vill och kan EU göra för att stoppa klimatförändringarna?

KOM OCH DEBATTERA MED LEDANDE EU-KANDIDATER
LÖRDAG 2/5 KL 14 PÅ STORA TORGET!

Tid: 2 maj, kl 11:30 - 12:30

* Fem i tolv kommer vi att ringa i väckarklockor och mobiltelefoner som en signal till våra politiker att de har vårt stöd att ta de beslut i klimatfrågan som vetenskapen råder dem till.

* Månadens klimatkompis kommer att tala.

* Spännande show mm utlovas.

Ta med väckarklocka/mobiltelefon och var med! Stora och små!

Välkommen!

Med musik, hembakad kaka och spontana tal intog Klimataktion och Naturskyddsföreningen Stora Torget. Eftersom datumet då kommunfullmäktige ska ta ställning till lågprisflygplatsen Ärna närmar sig fokuserade vi på att samla namn emot detta.

Resultatet var otroligt lyckat och vi känner att vi kan börja skala upp våra Klimatlördagar. Inför 5 juni kommer vi mer aktivt bjuda in andra föreningar.

Vill du vara med och planera klimatlördagarna så kom på kampanjgruppens möte den 22 april. E-posta uppsala@klimataktion.se för mer info.

bokbordet.jpg

bandet oxidentals.jpg

Tid: 2 maj

För att ladda upp inför Köpenhamn och dra med oss fler och fler människor ska vi första lördagen varje månad ha en aktivitet som sprider det akuta behovet av att människor börjar reagera. Det kan vara en manifestation, en aktion, ett möte: välj själv. Gör det tillsammans med din lokala klimataktionsförening eller bara med några vänner.

Tid: 4 april

För att ladda upp inför Köpenhamn och dra med oss fler och fler människor ska vi första lördagen varje månad ha en aktivitet som sprider det akuta behovet av att människor börjar reagera. Det kan vara en manifestation, en aktion, ett möte: välj själv. Gör det tillsammans med din lokala klimataktionsförening eller bara med några vänner.

Prenumerera på innehåll

Kalendarium

Prenumerera på nyheter Nyheter
Prenumerera på blogginlägg Bloggar
Prenumerera på kalendariet Kalendarium
Prenumerera på COP-15 liveblog COP-15 liveblog

Om du vill prenumerera på nyheter i lokalgrupper eller nätverk, gå in på gruppens avdelning så hittar du en RSS-ikon längst ner på sidan.