Hur ska vi arbeta med klimatfrågorna framöver och få fler engagerade? Tillfälle till diskussioner, mingel, matkurs, seminarium om ekonomiska styrmedel mm den 13-14 februari i Stockholm. Kom!
Aktivitet
Klimatkärringarnas och Vädergubbarnas kick-off på Tvålpalatset
i Stockholm blev en fantastisk start inför våren med 160 deltagare.
Även andra arrangemang har samlat stor publik –klimatfrågan lever.
"Shame" stod skrivet med ljus på trappan vid Sergels torg på fredagskvällen, en av många aktioner runt om i världen för att i sista stund påverka politikerna att besluta sig för ett bindande, ansvarsfullt och rättvist klimatavtal.
Passerande stockholmare hjälpte till att tända ljusen. En banderoll uttryckte stöd med Maldiverna, ett land som riskerar försvinna i havet om uppvärmningen fortsätter.

Bara två dagar återstår av klimattoppmötet och mycket tyder på ett misslyckande. Det är dags att påverka beslutsfattarna!
Världens ledare har nu anlänt till Köpenhamn och inlett de sista 60 timmarna av slutförhandlingar. Nu är det dags för en avgörande framstöt för att påverka de 110 presidenter och premiärministrarna.
Unga aktivister genomför en sitt-demonstration. De vägra lämna om inte förhandlarna kommer fram till ett rättvist och bindande avtal.
http://itsgettinghotinhere.org/2009/12/17/live-blog-youth-activists-refu...
- Logga in för att skriva kommentarer
Här kommer några korta filmsnuttar från demonstrationen. Se bland annat vår klimatdans som bland annat Shiva Anoushirvani korreograferat för klimatdemonstrationens skull!
SVT rapport berättar att uppemot 200 personer omhändertogs av polis sedan oroligheter bröt ut i Christiania i måndags kväll, men att det på det hela taget inte är så stor skillnad mot en vanlig lördagskväll i Köpenhamn.

Åter hemma efter en fantastisk helg i Köpenhamn! Vi var många där, skriver Mikael Malmaeus. Siffrorna varierar mellan 35 000 och 100 000 deltagare. Hursomhelst så många att klimatrörelsen omöjligt kan uppfattas som annat än en stark politisk kraft.
Man kan delvis beklaga att media rapporterar mer om gripna aktivister än om folkfesten, men det är främst den danska polisen som kritiseras medan klimatrörelsen beskrivs i positiva ordalag.
1. Varför åker du till Köpenhamn, Samuel Jerrick?
För att planeten är i stor fara och för att det är ett perfekt symboliskt tillfälle att samlas för att visa världen och politikerna att det finns ett kraftigt stöd för en ny klimatregim, som gör det möjligt att faktiskt rädda civilisationen innan det är för sent.
Troligen ar det för sent att de fakto påverka det nya avtalet under själva toppmötet. Men om trycket blir tillräckligt stort kanske protesterna kan göra att ett alltför lamt avtal antingen rivs upp och ersatts av ett bättre, eller byggs på fram till 2012.
Att inte åka hit vore att se på medan det går åt helvete med vara barns framtid.
Samstämmig klimatmanifestation med körsång i Linköping. Representanter från profana (SMHI, Fältbiologerna, Röda korset) och religiösa organisationer (Bahai, Kristendom, Islam) talade på torget i Linköping. Martin Lönnebo blir utnämnd till klimatkompis.


Klimataktion på Twitter



