Författaren till boken Climate Code Red, David Spratt, har tillsammans med Damien Lawson från Friends of the Earth i Australien skrivit en analys av utfallet i Köpenhamn.
cop15-live
Det finns ljuspunkter menar The Guardians Ed Miliband.
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/dec/20/copenhagen-climate-c...
350.org:s Bill McKibben och Naomi Klein analyserar. Från Tcktcktck-kampanjens högkvarter i Köpenhamn: http://www.effektmagasin.se/node/295
Om en majoritet av befolkningen inte är beredda att förhandla om sin livsstil, hur kan vi då förvänta oss att våra ledare ska kunna förhandla fram ett vettigt avtal?
David Jonstad, Effekt, kommenterar Köpenhamnsfiaskot.
http://www.effektmagasin.se/node/296
Resultatet av klimatmötet får svagt betyg i medierna.
http://www.dn.se/nyheter/klimatmotet/varldens-medier-om-klimatmotet-1.10...
Besvikelse efter Obamas tal
Mest tomt prat, säger kritikerna efter presidentens tal.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6313569.ab
http://www.guardian.co.uk/environment/2009/dec/18/obama-speech-copenhage...
Statsminister Fredrik Reinfeldt lägger ansvar för sega förhandlingar på bl a Indien och Kina. http://www.dn.se/nyheter/klimatmotet/dystert-i-kopenhamn-1.1015954
Detta uttalades den 14 december 2009, på American Geophysical Unions höstkonferens.
Dessa kommentarer speglar B.D. Santers personliga åsikter.
De representerar inte en officiell ståndpunkt hos Lawrence Livermore National Laboratory eller U.S. Department of Energy.
Vi lever i mycket speciella tider, vetenskapligt och politiskt.
De danska värdarna klarar inte att lägga fram något avtalsförslag, enligt statsminister Lars Lökke Rasmussen, som menar att nu är det upp till regeringscheferna att få till en överenskommelse i Köpenhamn.
I media:
Aftonbladet: Tiden är på väg att rinna ut
Idag inleds fasteaktioner över hela världen som ett stöd till de klimataktivister i Köpenhamn som redan hungerstrejkat för klimatet.
Arrangörerna hoppas på tusentals deltagare.
Se http://www.climatejusticefast.com/


Klimataktion på Twitter



